Amonyum Sülfat

Amonyum Sülfat | MDS KimyaAmonyum Sülfat Gübresinin içeriğinde % 21 Amonyak Azotu (N), % 24 Kükürt (S) bulunmaktadır. Amonyum sülfat gübresi açık sarıdan griye değişen ve çoğunlukla beyaz renkli olan kristal yapıda bir gübredir, Zaman zaman gübrenin içinde kahverengi, mavi, sarı ya da gri renkli kısımlar görülmektedir. Kimi zaman açık yeşil, açık mavi veya grimsi yeşil renkli de olabilir.

Genelde toz şekere benzediğinden dolayı çiftçilerimiz tarafından şeker gübre olarak bilinir. İçeriğindeki azotla birlikte bitkinin kükürt ihtiyacı da karşılanmış olur. Özellikle kireçli topraklarda toprağın PH dengesini ayarlamak için kullanılır. Bitkinin gelişimine katkısı olduğu gibi kök ve saplarının incelmesini engelleyerek, dayanıklılığını arttırır. Kükürt bitkinin tepe ve kök gelişimi üzerine doğrudan etkilidir. Kuraklık olduğunda toprakta kükürt eksikliği olduğunda kullanılabilir.

İçeriğinde bulunan azotun amonyum formunda olmasından dolayı da, toprakta bulunan fosforun alınımını arttırıcı etkisi vardır. Amonyum formundaki azotun nitrata dönüşmesi sırasında ortamda zamanla PH düşer, uzun süreli kullanımlarda toprak asitliliği yükselir. Bu sebeple yoğun kullanımlarda kireçleme yapılmasına dikkat edilmeli ve ihmal edilmemelidir. Özellikle asitliliği yüksek topraklarda (PH düşük) Amonyum Sülfat yerine %33 Amonyum Nitrat gübresi uygulaması yapılmalıdır.

Amonyum Sülfat Gübresi kolay yıkanmamaktadır, bu sebeple birçok bitkide ekimle birlikte verilebilmektedir. Amonyum Sülfat asit karakterli olmayan tüm topraklarda yetişen; ağaçlarda ve sebzelerde rahatlıkla üst gübresi olarak kullanılabilir. Ayrıca çeltik ve hububat tarımında sıklıkla kullanılmaktadır.

Amonyum Sülfat Nerelerde Kullanılır? • En başta tarımda gübre olarak kullanılmaktadır. Bitkilerin gelişmesi için gerekli azot ve kükürt ihtiyacını giderir. Asit özellikli bir gübre olduğu için nötr ve kireçli (alkali) topraklarda kullanılır. Uzun yıllar aynı toprağa verilmemeli çünkü topraktaki asit miktarını arttırır. Verilmek zorunda kalındığında ise bir miktar kireçle birlikte uygulanmalıdır. Amonyum Sülfat genellikle ekim sırasında verilir. Bu bitkilerin büyümelerini hızlandıran topraktaki fosforun bitki tarafından daha kolay alınmasını sağlar.

• Ayrıca, bünyesinde kükürt bulunması nedeniyle bitkinin kükürt ihtiyacını da giderir.

• Çay, çeltik ve tahıl tarımında kullanılır. Bu bitkilere ihtiyacından az amonyum sülfat verilirse bitkinin gelişmesi zayıflar.

• Haşerelere karşı öldürücü, zararlı bitkileri yok edici ve mantarları ortadan kaldıran su bazlı tarımsal spreylerde katkı maddesi olarak kullanılır.

• Amonyum tuzu hazırlanmasında kullanılır.

• Biyokimya da amonyum sülfat çökeltileri proteinlerin saflaştırılmasında yaygın bir metot olarak kullanılır.

• Gıda sektöründe katkı maddesi olarak kullanılır.

• Yangın önleyici olarak kullanılır.